Ka „pikali” metsa jaoks tuleb taotleda raieõigus

RAPLAMAA SÕNUMID, Vivika Veski:
Kes tahab RMK metsas metsamurdu koristada, peab lu­nastama raieõiguse, kuid praegu võib selle saada alles sügiseks.

Rapla lähedal on metsatukk saanud tormis räsida ja sealt mööda sõitval lähikonna ela­nikul tekkis mõte risustunud teeäärset metsamurdu korista­da. Saaks kasvõi sõiduautoga kohale sõita ja puud järelkä­rule tõsta, hindas ta asja igati kasulikuks.

Kuna tegu on riigimetsa­ga, mida haldab Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK), läks ta RMK-sse asja uuri­ma. Sealt vastati talle aga, et metsamurru koristamiseks tuleb tal taotleda raieõigus ja selle saaks nüüd alles sügisel, kuna juba 31. märtsil lõpeb raiehooaeg ja enam ei jõua asja vormistada.

Ka kodaniku märkus, et puud on ju juba tuule murtud, milleks raieõigus, ei muutnud asja. Ikkagi on vaja ja selle eest tuleb ka maksta ja puid saab siis teha alles sügisel.

„Nüüd on siis olukord sel­line, kus murdunud puud jäävad tee äärde pikaks ajaks mädanema,” tõdes koda­nik.

Lisaks arvutas ta välja, et kui ta peab veel raieõiguse eest maksma, teeb see metsamurru koristamise mõttetuks: ühe kuupmeetri maas vedeleva puidu eest suurusjärgus 12 eurot, li­saks saetöö, väljavedu ja transport koju, siis tükel­damine, lõhkumine. Nii ei olegi see lõpuks kasulikum kui saetud-lõhutud puu koju kätte tellimine, leidis ta.

Juhtumit kommenteerib RMK puiduturustusosa-konna juhataja Ulvar Kaubi:

„Kodanikul kõik igati loo­gilised mõtted ja iga juhtum on oma nüansiga. Käitu-misreegel on meil kõikidel juhtudel üks. Iga metsaosa on arvel ja seal saab teha kõiki seadusega lubatud töid. Paraku mitte omavo­liliselt ja emotsionaalsetel ajenditel, vaid kokkulepitud tingimustel. Mets võib olla püsti või pikali, aga ta jääb ikka metsaks seni, kuni seal raiet ei tehta.

Kui sanitaarraiet tohib teha (ei ole looduskaitselisi piiranguid), saab kahjus­tatud puud ära hinnata ja märkida ning nende koguse ja maksumuse välja ar­vutada.

Kohe, kui inimene puu­dele käed külge paneb ja neid kasutada soovib, muutuvad nad kaubaks ja kaubal on turul alati min­gi hind. Me nimetame seda turuhinnaks, sest selle hinna eest on võimalik sel­list kaupa müüa. Milline see hind on, sõltub kauba kvaliteedist ja asukohast. Kui puidu kättesaamiseks on vaja teha kulutusi, on hind odavam, aga kui kulutused on tehtud, siis selle võrra kallim.

RMK pakubki võima­lust osta küttepuitu, mis on juba varutud, või siis teha ise sanitaarraiet, mis on nende kulude võrra odavam. Raiet teha sooviv kodanik peab ise otsustama, kas tal on soodsam maksta kõrge­mat hinda varutud puidu eest või teha seda tööd ise.

Hetkel toimub ise sanitaarraie tegemine eelmisel aastal esitatud soovide alusel ning uusi raielanke enam sellel tal­vel välja ei anta. Seevastu kolmemeetrist küttepuitu on võimalik praegu osta. Kui on kiire soov, siis see oleks lahendus.”

 Allikas: eramets.ee

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s